Władczynie w starożytnej Japonii

Dawno nie pisałam. Gomene. Ale dużo się działo! Przyjechał K. i zaczął się rok akademicki (taaaaak, nastąpił tzw. back to school). Udało mi się również, w tak zwanym międzyczasie, spaść z roweru i potłuc sobie bark >.< W związku z czym mam pięknego „tęczowego” siniaka na ramieniu ;( ale mogę się już samodzielnie uczesać, więc jestem on my way to recovery. Obawiam się, że moja widowiskowa wywrotka na rowerze była wynikiem mojej pychy, ponieważ już zaczęło mi się wydawać, że całkiem dobrze radzę sobie na zatłoczonych ulicach Shinjuku. Otóż nie. Ale dalej lubię przemierzać ulice Tokio na rowerze 🙂 K. też sprawiliśmy rower (za mniej niż 1 mana – oczywiście w Don Kichote) i wspólnie jeździmy na wycieczki, głównie w poszukiwaniu jedzenia 😉

Dziś post z cyklu „chwalę się”. Kilka dni temu dostałam informację, że ukazała się publikacja pt. Azja i Afryka: religie – kultury – języki pod red. naukową Macieja Klimiuka. Jest to zbiór artykułów zebranych po konferencji orientalistycznej w 2012 roku (niestety tego typu publikacje mocno się przeciągają…). Dzięki dofinansowaniu przez Samorząd Doktorantów Uniwersytetu Warszawskiego i Fundację Universitatis Varsoviensis pod koniec września ukazała się pokonferencyjna książka. A w niej mój artykuł o władczyniach w starożytnej Japonii, który można pobrać klikając o tu → władczynie w starożytnej Japonii .

Jak to zwykle bywa, w moim przypadku, z moimi artykułami i innymi tego typu rozprawami, jest dużo rzeczy, które bym zmieniła lub dodała 😉 tym bardziej, że obecnie mam dostęp do wielu źródeł… ale nic to. Mam nadzieję, że choć trochę się spodoba!

W piątek wyruszamy do Kioto! Wraz z K. przyjechał nasz aparat i już zostało postanowione, że będziemy robić mnóstwo zdjęć. Odwiedzimy również Narę i Wielkiego Buddę w świątyni Todaji. Będziemy za to unikać wszystkożernych danieli (choć ja zawsze mówilach o nich „jelonki z Nary”, ale podobno to są daniele). Ja, chyba, najbardziej się cieszę na muzeum Genji monogatari w Uji… Jednak zanim wyruszymy w naszą pierwszą podróż shinkansenem nozomi, obiecuję wrzucić jeszcze post o moim powrocie do szkolnej ławy 🙂

Reklamy

6 Komentarzy

Filed under Epoka Heian, Publikacje

6 responses to “Władczynie w starożytnej Japonii

 1. Jak będziecie w Narze, to odwiedźcie Horyuji – tam był super klimat. Trafiliśmy na chwilę przed zamknięciem i praktycznie nie było ludzi, co jest rzadko spotykane w tamtych miejscach.
  A skoro się chwalisz, no to składam wielkie gratulacje. Zawsze publikacja jest satysfakcją 😀 !
  Już go promuję u siebie na facebooku!

  • Ps. tylko uważaj tam z tym rowerem, bo Pan Sól mówił, że ogólnie rowery w Japonii jeżdżą jak chcą 😛

   • haha, zauważyłam, że rowery jeżdzą jak chcą, piesi chodzą jak chcą i prawo dot. ruchu drogowego nie obowiązuje 😐 zgubiła mnie pewność siebie!
    natomiast, co do Nary, to postaramy się zobaczyć jak najwięcej 🙂
    zaś jeśli chodzi o artykuł to dziękuję bardzo za promocję ! (o raju!) 🙂 rumienię się bardzo!

 2. Gratuluję artykułu i zabieram się za czytanie. A Muzeum Genji Monogatari całkiem przyjemne. Udanej podróży. 🙂

  • dziękuję ^^ ech, teraz jak zrobiłam plan podróży to nie wiem czy starczy nam czasu na wszystko 🙂 ale i tak będziemy do Kioto wracać, a nie chciałabym biegać jak szalona odhaczając zabytki, ale mam nadzieję, że chociaż Genjiego zobaczę!

   • Wolffówna

    Muzeum Gendziaka jest świetnie, serdecznie polecam! Jeśli nie będziesz miała za bardzo czasu w Narze, to trudno będzie odwiedzić i Todaiji, i Horyuji, bo są od siebie mocno oddalone, aczkolwiek Horyuji rzeczywiście jest super. W przypadku braku czasu polecam odwiedzenie Shin’yakushiji – jest nie tak daleko od Todaiji, jest małe (bo reszta się nie zachowała, za to ta część, która się zachowała, jest oryginalna, nie odbudowywana), nie ma tam za bardzo turystów, a w dodatku są piękne stare rzeźby: Budda Leczący w otoczeniu 12 generałów zodiaku! Ja miałam tam bardzo blisko z akademika, więc bywałam często 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s