Gakushuuin Joshi Daigaku (学習院女子大学)

Gakushuuin Joshi Daigaku, czyli żeński uniwersytet Gakushuin, to uczelnia na której będę studiować podczas mojego pobytu w Japonii. Kampus znajduje się na tokijskim Shinjuku niedaleko stacji metra Nishiwaseda. Żeńska uczelnia to część zespołu prywatnych szkół Gakushuuin.

P1000759

Brama główna w kampusie Gakushuuin Joshi Daigaku

Początki uczelni sięgają roku 1847 r., kiedy to cesarz Ninkõ (pan. 1817-1846) założył w Kioto szkołę Gakushuujo. Dwa lata później szkołę nazwano Kyõto Gakushuuin. Celem założenia Gakushuuin było utworzenie placówki edukacyjnej przy dworze cesarskim. Druga połowa XIX w. to czas ogromnych zmian w Japonii. Skończyły się rządy sioguna i samurajów, doszło do „restauracji Meiji” (1868 r.), czyli do przywrócenia władzy cesarzowi. Od mniej więcej 1603 r. do 1868 r. rzeczywistą władzę w Japonii sprawował siogun, zaś rola cesarza została ograniczona do funkcji religijnych i kulturowych. W roku 1868 r. przeniesiono również stolicę z Kioto do Edo, które było do tej pory siedzibą sioguna. Nazwę Edo zmieniono na Tokio, czyli „Wschodnia Stolica”. To tak w wielkim skrócie, bo sytuacja polityczna w ówczesnej Japonii była dużo bardziej skomplikowana i procesy o których wspominam nie zachodziły ani łatwo, ani gładko.

Wracając do meritum, w 1877 r. w Tokio na rozkaz cesarski powstał nowy kampus a na jego otwarciu obecny był cesarz Meiji (pan. 1868-1912) z małżonką. Chcąc kontynuować tradycję rozpoczętą przez cesarza Ninkõ, cesarz Meiji nadał nowej szkole nazwę „Gakushuuin”. W 1947 r. zespół szkół Gakushuuin przestał działać pod jurysdykcją dworu cesarskiego i stał się prywatnym zespołem szkół otwartym dla każdego obywatela.

P1000752

Kampus Gakushuuin zaprojektowany częściowo przez Kunio Maekawę (1905-1986), który był uczniem Le Corbusiera (1887-1965)

Obecnie ten prywatny zespół szkół jest uznawany za bardzo prestiżowy i składa się z przedszkola, szkół (gimnazjum i liceum), uniwersytetu Gakushuuin i uniwersytetu żeńskiego.

Ja swoją przygodę z Gakushuuinem dopiero zacznę 🙂 póki co przejrzałam ofertę zajęć i jest ona bardzo ciekawa. Obok zajęć ze sztuk tradycyjnych tj. nauka zakładania szaty junihitoee (szata składająca się z dwunastu warstw noszona przez arystokratki w epoce Heian) czy sztuka kompozycji kadzideł, można uczęszczać na lektoraty języków obcych (np. hiszpańskiego lub chińskiego) i na zajęcia po angielsku. Ja osobiście chciałabym chodzić na zajęcia do mojego japońskiego promotora – senseia M., który prowadzi wykłady o klasycznej literaturze i kulturze japońskiej. Zależy mi również na kontynuacji nauki japońskiego języka klasycznego… Ponieważ dzięki temu będę mogła pracować nad tekstami źródłowymi przy moim doktoracie.

Rok akademicki (w sensie semestr jesienny) rozpoczyna się 23 września. Na początku września muszę złożyć bardzo dużo papierów by formalnościom stała się zadość np. wyciągi z indeksu ze wszystkich lat studiów przetłumaczone na japoński 😉 w tym wszystkim pomaga mi K-san z sekretariatu.

P1000756

Alejka w kampusie.

W kwestii mieszkania: póki co wyjaśniło się tyle, że nie zamieszkamy w akademiku. Jak przystało na uczelnię żeńską, większość akademików jest tylko dla dziewcząt. Nie dostaliśmy też zgody na wspólnie zamieszkanie z K. w koedukacyjnym akademiku, ponieważ pokoje są „zaprojektowane tylko dla jednej osoby”…  Ech. Staram się więc załatwić jeszcze inne mieszkanie – te o którym pisałam wcześniej, ale póki co czekam na decyzje Gakushuuin w tej sprawie. Jeśli i ta opcja nie wypali wzbogacę się o doświadczenie wynajęcia mieszkania w Tokio na normalnym rynku poprzez agencję nieruchomości 😉

Miłego poniedziałku!

Reklamy

4 Komentarze

Filed under Tokio, Uniwerek, Życie codzienne

4 responses to “Gakushuuin Joshi Daigaku (学習院女子大学)

  1. Marianna

    to kiepsko z tym mieszkaniem…mam nadzieję, że się uda coś fajnego znaleźć. a czemu to żeński uniwersytet to takie staromodne? będziesz nosiła mundurek?? hihihi ja bym poszła na te zajęci zakładania szaty junihitoee – ODLOT!!!

    • pewnie coś znajdziemy 🙂 czemu żeński? nie wiem – może chodzi o prestiż??? nie, nie będę nosiła mundurka – mundurek nosi się tylko w szkole, nie na studiach 😀

  2. Wolffówna

    KOMPONOWANIE KADZIDEŁ! Go for it, to takie Heian! 😀

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s