Himiko, czyli „kura piejąca o świcie”

„Kura piejąca o świcie” to konfucjańskie powiedzenie, które odnosiło się do kobiety u władzy. Według Chińczyków było to całkowite odstępstwo od norm i przyjętych zasad. W III w. do Japonii przybyło poselstwo z Chin. Chińczycy, którzy przybyli do Japonii byli bardzo zdumieni swobodą, którą cieszyły się japońskie kobiety. A jeszcze bardziej zaskoczyła ich sytuacja, że rządy w kraju sprawuje kobieta.

Queen Himiko_1

Źródło: http://okami.wikia.com/wiki/File:HimikoSprt.jpg (dostęp: 01/08/2013)

Kobieta o której mowa to szamanka Himiko 卑弥呼. Jej imię można przetłumaczyć jako „księżniczka słońca”, co moim zdaniem wskazuje na jej powiązanie z boginią Amaterasu i kultem solarnym. Ostatnio naszła mnie taka myśl, że może fakt, iż Amaterasu jest przedstawiana jako kobieta miało być uzasadnieniem dla władzy Himiko.

Kraj Wa i jego władczyni są opisani w pierwszej chińskiej kronice dynastii Wei, a dokładnie w przekazie Wajinden (Przekaz o ludzie Wa – przekaz ten stanowi fragment Wei chih (Dzieje dynastii Wei), które z kolei są częścią San kuo chi (Dzieje trzech królestw) skompilowanych w latach 280-297 r.). Kraj Wa, opisywany przez chińskich kronikarzy, to zapewne lokalny ośrodek władzy (królestwo), których było wówczas kilkanaście rozrzuconych po całej Japonii. Dzisiejszym badaczom trudno dokładnie zlokalizować królestwo Wa, z powodu błędu w opisie geograficznym. Chińscy kronikarze relacjonują, że w kraju Wa przez siedemdziesiąt lub osiemdziesiąt lat rządy sprawował król, ale wybuchła rewolta i przez wiele lat plemiona atakowały siebie nawzajem. Wojna zakończyła się wraz z przejęciem władzy przez kobietę Himiko (po chińsku nazywaną Beimihu), która zjednoczyła pod swoimi rządami 20 plemion japońskich.

Według kroniki Himiko posiadała szamańskie zdolności. Była niezamężna a w rządach wspierał ją młodszy brat. Zdaniem kronikarzy nie była już młoda, ale też niewiele osób ją widziało. Kronikarze donosili, że usługiwało jej ponad 1000 kobiet a przed jej oblicze dopuszczony był tylko jeden mężczyzna, który przekazywał jej wiadomości i podawał posiłki. Utrzymywała kontakty z Chinami, ponieważ w 238 r. wysłała poselstwo do cesarza Wei, który udzielił jej sankcji konfucjańskiej. Tym samym Himiko otrzymała statut trybutariusza względem państwa Wei.

Prawie 10 lat później, Himiko ponownie zwróciła się do cesarza Wei. Tym razem była to prośba o pomoc, gdyż między jej królestwem a królem kraju Kuna (był to kolejny ośrodek władzy na archipelagu japońskim) doszło do konfliktu. Nie znana jest odpowiedź Chin i dalsze losy konfliktu.

Himiko zmarła najprawdopodobniej około 248 r. Po jej śmierci pobudowano wielki kurhan, a władzę w kraju przejął mężczyzna. Doszło do wybuchu kolejnej rewolty, ponieważ lud nie był posłuszny nowemu władcy. Według chińskich kronikarzy podczas wojny zginęło ponad 1000 osób. Król został zdetronizowany a nową władczynią została 13 letnia szamanka o imieniu Iyo 壹與. Podobnie jak jej poprzedniczka, Iyo również zajmowała się magią i szamanizmem. Niestety nie wiadomo jak potoczyły się losy królestwa rządzonego przez Iyo, ponieważ mniej więcej od 266 r. przez kolejne 150 lat w kronikach chińskich nie pojawia się żadna wzmianka o kraju Wa.

Himiko to nie jedyna kobieta u władzy. Na kartach historii pojawia się również legendarna cesarzowa Jinguu (201-269). Ponieważ zajmowała się szamanizmem, pojawiają się teorie, że Jinguu i Himiko to ta sama osoba. Co więcej, w latach 539-770 wśród 20 cesarzy zasiadających na japońskim tronie, znalazło się 6 kobiet. Poświęciłam im artykuł pt. „Władczynie w starożytnej Japonii”, który mam nadzieję, że ukaże się już na przełomie sierpnia i września w tomie pokonferencyjnym po I Konferencji Naukowej Doktorantów i Młodych Pracowników Naukowych Wydziału Orientalistycznego UW. Odbyła się ona w kwietniu 2012 r. Fragment o Himiko również się tam znalazł. 🙂

A z ciekawostek: w kwietniu odkryłam, że w najnowszym Tomb Raiderze (9?) Lara Croft musi zmierzyć się z potężną królową Słońca, czyli Himiko we własnej osobie. Lara Croft poszukuje legendarnego Yamatai i w zasadzie je znajduje, tylko nie bardzo może się stamtąd wydostać… A to już sprawka Himiko, która umie kontrolować pogodę i nie zamierza nikogo wypuścić ze swojej wyspy, dopóki nie znajdzie odpowiedniego ciała w które będzie mógł wstąpić jej duch… W grze przedstawiona jest jako piękna i zagadkowa królowa, niestety okrutna i zła, która władała wyspą Yamatai w otoczeniu kapłanek i strażników burzy. Gry nie przeszłam, ale jest pięknie zrealizowana. Lara Croft również przeszła retusz i mocno ograniczono rozmiar jej biustu 😉 Jeśli zaś chodzi o wartość historyczną gry, to strasznie dużo tam poplątania z pomieszaniem… niestety. Ale jeśli ktoś lubi grać to polecam spróbować.

 

 

 

Reklamy

4 Komentarze

Filed under Starożytność

4 responses to “Himiko, czyli „kura piejąca o świcie”

  1. Marianna

    a podasz nam jeszcze jakieś ciekawe konfucjańskie powiedzenia 🙂 bo spodobało mi się 🙂 i gratulacje z tym artykułem, będziesz go mogła tu zamieścić jak już się ukaże?

  2. To ciekawe, że Himiko i Iyo nie zapoczątkowały całej kobiecej dynastii. Był by to jeden z wyjątków w historii ludzkości…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s