Chasing Komachi

Dziś chciałabym więcej napisać o moich planach wobec tego bloga. Nazwałam go „W poszukiwaniu Komachi”, ponieważ, jak już wspomniałam, poetka Ono no Komachi jest głównym przedmiotem moich badań do rozprawy doktorskiej. Świat epoki Heian fascynuje mnie już od kilku lat i bardzo bym chciała propagować wiedzę i informację dotyczące Japonii z tamtych czasów.

Oczywiście nie zabraknie wpisów dotyczących mojego życia w Tokio 🙂 ale pomiędzy opisami życia codziennego, będę próbowała nakreślić historię, literaturę i kulturę epoki Heian w innych wpisach. Jest wiele stron i blogów poświęconych japońskiej kulturze popularnej, anime i mandze, nie brakuje informacji o sushi, gejszach i samurajach (że tak wykorzystam stereotyp). Nie brakuje też wydarzeń związanych z kulturą japońską. Natomiast mało kto wie o arystokracji dworskiej z epoki Heian czy o literaturze kobiecej z tego okresu. Chciałabym tę lukę wypełnić.

Z pewnością pojawi się sporo informacji o Ono no Komachi, ale też postaram się opublikować rezultaty moich badań ze studiów licencjackich i magisterskich, a także zamieszczać opisy innych moich ulubionych pisarek. Bardzo cenię sobie twórczość Murasaki Shikibu, która napisała „Genji monogatari” w XI w. Jest to powieść w 54 księgach o miłosnych perypetiach kochanka idealnego, czyli księcia Genji. Jednym z moich wielkich marzeń jest przetłumaczenie „Genji monogatari” na język polski. Ale to nie lada wyzwanie 🙂

Zrobiłam zakładkę o Ono no Komachi obok zakładek Home i About. Póki co wrzuciłam tam dość podstawowe info o tej poetce.

 

 

Reklamy

2 Komentarze

Filed under Epoka Heian, Gender (płeć), Ono no Komachi, Poezja, Uncategorized

2 responses to “Chasing Komachi

  1. Z miłą chęcia będę się edukować na Twoim blogu 🙂
    Niedługo go podlinkuję na swojego.
    Z pozdrowieniami,
    PodróżeJaponia

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s